دیوار گابیون

 

یکی از محصولات زیبا و متفاوتی که با گابیون ها ساخته می شوند دیوار های گابیونی هستند. دیوار گابیون از باکس های فلزی  پر شده از انواع سنگ طبیعی ساخته می شود تا علاوه بر کارایی، زیبایی و جذابیت را به محیط اضافه کنند. این دیوارها به دلیل زیبایی و تنوع در طراحی، در محوطه سازی و تزئینات خارجی ساختمانها بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. علاوه بر زیبایی، دیوارهای گابیونی دارای مزایای فراوانی از جمله پایداری و مقاومت در برابر شرایط جوی  هستند. به کارگیری سنگهای رنگی و متنوع در این دیوارها، جلوهای هنری و طبیعی به محیط می بخشد. همچنین، نصب و اجرای آنها نسبت به دیوارهای سنتی سریعتر است.امکان انتخاب سنگ های گوناگون برای دیوارگابیونی، فرصت ایجاد طرح هایی  زیبا و  جذابی را ایجاد می کند.پایداری و دوام بالای این دیوارها، آنها را به گزینهای مناسب برای محیط های شهری و باغ ها تبدیل کرده است. با توجه به قابلیت های طراحی انعطاف پذیر، دیوارهای گابیونی به راحتی با معماری های مختلف هماهنگ می شوند و یک جلوه طبیعی و منحصر به فرد ایجاد میکنند.

ساختار خشکه چینی و نبود ملات در ساختار این متریال، باعث مقاومت بالا در برابر تغییرات دمایی می شود. همچنین استفاده از فنس گالوانیزه گرم با کیفیت  در تولید پنل های دیوار گابیونی در مجموعه آفکس، این مجصول را دربرابر رطوبت و زنگ زدگی  مقاوم می کند. عدم نیاز به نگهداری و سرویس های دوره ای و همچنین بازیافت پذیر بودن   از دیگر مزیت های این متریال مقاوم و کاربردی است.البته هزینه ساخت  بالا و  سختی اجرای  آن را  می توان به عنوان معایب دیوارهای گابیونی نام برد. دیوار های گابیونی در مجموعه آفکس در چهار   دسته طراحی و تولیدمی شوند:

 

انواع دیوارهای گابیونی آفکس:

دیوار پوش گابیون ، پر شده با سنگ مشکی

 دیوارپوش گابیونی

 دیوار پوش های گابیونی پنل های آماده ای هستند که برای تغییر نمای دیوار و یا نماسازی دیوار کاربرد دارند. این باکس ها بوسیله بولت و یا جوش به دیوار متصل می شوند سپس داخل آنها از سنگ پر می شود. ضخامت دیوار پوش ها 12 سانتیمتر است اما با طول و ارتفاع های گوناگون قابل سفارش است.

این پنل ها بصورت مستقل ایستا نمی باشند و برای حفظ ایستایی  باید به  دیوار و یا سازه ای مقاوم متصل شوند. دیوار پوش ها برای نماسازی انواع دیواهای سنگی، آجری، بلوک سیمانی، بتنی و یا شاسی کشی آهنی قابل استفاده می باشد.این سازه ها هم مثل بقیه محصولات در دو مدل با فریم و بدون فریم قابل سفارش است.

 

دیوار گابیونی آفکس

دیوار گابیونی محوطه

این نوع دیوار گابیونی برای ساخت دیوارهای خارجی ساختمان و دیوارهای محوطه کاربرد دارند. این دیوارها به دلیل زیبایی، تنوع در طراحی و مقاومت بالا، انتخاب مناسبی برای طراحی فضاهای خارجی پروژه های ساختمانی می باشد. حداکثر ارتفاع قابل سفارش دیوارهای محوطه در مجموعه ی آفکس 3 متر می باشد.

این نوع دیوارها برای حفظ ایستایی نیازمند به اجرای فونداسیون و سازه ی نگهبان می باشند. مشخصات و جزییات اجرایی فونداسیون و سازه ی نگهبان این نوع دیوارها بسته به ابعاد و ارتفاع این دیوار ها محاسبه و بعد از عقد قرارداد برای کارفرما ارسال خواهد شد. اجرای فونداسیون این دیوار ها طبق نقشه های ارسالی توسط کارفرما و اجرای سازه نگهبان توسط آفکس انجام می شود.

اجرای انواع دیوار های محوطه گابیونی با اجرای بقیه محصولات گابیونی آفکس از نظر دشواری و جزئیات اجرایی متفاوت بوده و اجرای آنها بدون گروه فنی غیر متخصص امکان پذیر نمی باشد. 

این سازه ها هم مثل بقیه محصولات در دو مدل با فریم و بدون فریم قابل سفارش است.

دیوار گابیونی ترکیبی

دیوار گابیونی ترکیبی

این نوع پنل های گابیونی به نحوی طراحی و ساخته می شوند که امکان ترکیب با انواع متریال های دیگر را دارا می باشد. می توان در کنار این پنل های گابیونی از پروفیل های چوبی، پروفیل های آهنی و نرده،دیوارهای بنایی و بتنی برای ساخت یک دیوار ترکیبی جذاب استفاده کرد. این نوع دیواها هم غالبا برای دیوارهای خارجی کاربرد دارد. برای حفظ ایستایی ، نیاز به  فنداسیون مخصوص و اجرای سازه ی نگهبان متناسب با ارتفاع دیوار را دارند.

این سازه ها هم مثل بقیه محصولات در دو مدل با فریم و بدون فریم قابل سفارش است.

دیوار گابیونی ویلایی

 

دیوار گابیونی ویلایی

این نوع  دیوار،  از نظر کاربری با مدل های قبلی مقداری متفاوت می باشد. حداکثر ارتفاع قابل سفارش آنها 130 سانتیمتر می باشد و اغلبا به عنوان جدا کننده در محوطه سازی  های مجموعه های ویلایی استفاده می شود. ضخامت  آنها بسته به ارتفاع، بین 30 تا  60 سانتیمتر می باشد.مهم ترین تفاوت آن با انواع قبلی، ایستا بودن  این نوع دیوار است . این به این معنا است که نیاز به فنداسیون و سازه نگهبان و یا کفسازی خاصی ندارند . از طرفی نصب این نوع دیوار نیاز به  نصاب متخصص ندارند، بصورت آماده ارسال می شوند و فقط نیاز به چیدمان سنگ دارند .

دیگر وجه تمایز این دیوار ها با انواع قبلی، امکان سفارش با گلدان داخلی و یا نورپردازی داخلی می باشد.این نوع دیوار ها برای افزایش جلوه ی بصری و کارایی این امکان رو دارند که با گلدان های داخلی و یا نور پردازی داخلی ارایه شوند.

در مجموعه آفکس  این  نوع از دیوار ها  در  گروه  “گابیون باکس ها ”  دسته بندی می شوند. برای اطلاع بیشتر درباره گابیون باکس اینجا را مشاهده بفرمایید.

 

  هزینه اجرای دیوار گابیون

دیوار های گابیونی  از آن دسته از محصولات گابیونی هستند که قیمت تمام شده ی آنها به پارامترهای مختلفی بستگی دارد و امکان محاسبه دقیق هزینه بدون اطلاع از آنها  غیر ممکن می باشد. این پارامترها عبارتند از :

1-هزینه ی سازه ی گابیونی:  این مقدار به ابعاد و ارتفاع دیوار ارتباط مستقیم دارد و بسته به حجم و ارتفاع  دیوارها از متری 1 ملیون تومان تا حدود 2 ملیون تومان متغییر می باشد. برای مشاهده جزییات بیشتر می توانید لیست قیمت محصولات آفکس بخش دیوارگابیونی  را ملاحظه بفرمایید.

2-هزینه فنداسیون: فنداسیون فقط برای دیوارهای محوطه لازم الاجرا می باشد و شامل دیوارپوش ها یا دیوارهای کوتاه ویلایی نمی شود. ابعاد و مشخصات فنداسیون هر پروژه طبق ابعاد و شرایط آن پروژه و بعد از عقد قرار داد، محاسبه برای کارفرما ارسال می شود.

3- هزینه سنگ: یکی دیگر از پارامترهایی تاثیر گذار در قیمت تمام شده دیوارهای گابیون نوع سنگی مصرفی آن است. سنگ ها بسته به کیفیت و شکل ظاهری، قیمت های متفاوتی دارند.

4-هزینه نصب و چیدمان سنگ:  این هزینه ها بسته به حجم پروژه و همچنین شهر محل اجرا پروژه متغییر می باشد.

هزینه تمام شده ی دیوارهای گابیونی از حاصل جمع هزینه های بالا حاصل می شود و معمولا نسبت به شرایط هر پروژه متفاوت می باشد. در صورت نیاز به محاسبه و برآورد قیمت دیوارها، می توانید با شماره های شرکت تماس حاصل بفرمایید.

 

زیر سازی و فونداسیون دیوار گابیون

دیوارهای گابیونی سازه هایی با وزن زیاد می باشند و اجرای تمهیدات لازم برای حفظ ایستایی آنها از اهمیت بالایی برخوردار است. در بین انواع مختلف دیوارهای گابیونی، فقط دیوارهای محوطه به فنداسیون مسلح بتنی احتیاج دارند. ابعاد و مشخصات فنداسیون برای هر پروژه با توجه به مشخصات و ابعاد دیوار محاسبه می شود.این نوع دیوار به غیر از فنداسیون به سازه های نگهبان هم احتیاج دارند. این سازه ها معمولا داخل باکس گابیون اجرا می شوند و بعد از چیدمان سنگ قابل رویت نیستند. نوع بعدی دیوار یعنی دیوار پوش ها به فنداسیون احتیاج ندارند اما فقط بر روی دیوارهای مستحکم قابلیت اجرا می باشند و بر روی دیوارهای ضعیف مثل دیوارهای سفالی قابل اجرا نیستند. و در نهایت دیوارهای ویلایی برای حفظ ایستایی باید با تناسبات استاندارد و ایستا طراحی و ساخته شوند. 

 

چند نکته اجرایی درباره دیوار های گابیونی

1-نباید از فنس های غیر گالوانیزه گرم و بی کیفیت در ساخت گابیون ها استفاده شود. فنس بی کیفیت در کاهش عمر گابیون و زیبایی آن تاثیر مستقیم دارد.

2-اجرای این نوع دیوارها به مهارت،تجربه و تجهیزات دارد. از مشکلاتی که  اجرای دیوارهای گابیونی توسط افراد غیر متخصص بوجود می آید می توان به عدم اجرای فونداسیون و سازه های نگهبان و       یا اجرای نادرست آنها، ساختار ضعیف و تغییر فرم گابیون ها بعد ریختن سنگ و یا زنگزدگی سازه ها اشاره کرد.

3-اجرای گابیون بر روی دیوارهای بنایی به منظور افزایش ارتفاع دیوار، پیشنهاد نمی شود. اجرای تمهیدات لازم برای حفظ ایستایی گابیون در این حالت امکان پذیر نیست.

4-در گابیون های فریم دار، جوشکاری فریم سازه به کف، برای حفظ ایستایی دیوار های محوطه کافی نیست.فریم در این نوع گابیون ها نقش سازه ی نگهبان را ایفا نمی کند.

 

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید: