آیا دیوار گابیونی به فونداسیون احتیاج دارد؟

 

دیوار های گابیونی از زیباترین و جذابترین روش ها برای محصور کردن و دیوار کشی محوطه می باشند. افراد زیادی گابیون را بخاطر تنوع سنگ های درون آن و یا فرم های طبیعی و زیبای آنها می پسندند و از طرفی سنگ های زیبا دراکثر مناطق کشور زیبایمان یافت می شود که همین امر استفاده از گابیون را برای پروژه های مسکونی یا ویلایی جذاب می کند. این مزایا در کنار مقاومت بالای این سازه ها باعث می شود که خیلی از افراد، گابیون را در لیست انتخاب های خود اجرای دیوار کشی جای دهند. اما این نکته حائز اهمیت است که دیوارهای گابیونی یک سازه ی مهندسی می باشند و اجرای صحیح  آنها بخاطر وزن بالا، نیازمند تخصص و تجربه و رعایت بعضی از نکات می باشد. یکی از این نکات اجرای فونداسیون و زیر ساخت مناسب برای این نوع  دیوار می باشد.

فنداسیون دیوار گابیونی

دیوار کشی محوطه با گابیون به دلیل وزن زیاد گابیون ها مستلزم اجرای فنداسیون و سازه ی نگهبان مخصوص می باشد. اجرای صحیح و دقیق این تمهیدات برای حفظ ایستایی و جلوگیری از نشست این سازه الزامی می باشد. ابعاد و مشخصات فنداسیون و سازه های نگهبان هر دیوار، بسته به حجم و ارتفاع دیوار، باید محاسبه  و دقیقا اجرا شود. عدم  توجه به اجرای صحیح زیر ساخت ها   و یا اجرای  نادرست آنها  می تواند خطر آفرین باشد  و یا  مخارج تخریب و ساخت دوباره را به پروژه تحمیل کند.

اما آیا همه ی دیوارهای گابیونی نیاز به فونداسیون و سازه ی نگهبان دارند؟ درجواب این سوال باید گفت خیر  دو مدل از دیوارهای  گابیونی  به موارد احتیاجی ندارند، دسته اول دیوار پوش های گابیونی هستند که در واقع یک دیوار مستقل نیستند و یه دیوار دیگری الحاق می شوند. دسته ی دوم دیوار های کوتاه یا  همان گابیون باکس ها  هستند که از ارتفاع کوتاهی برخوردار می باشند.

چند نکته درباره فونداسیون گابیون:

– از فونداسیون آجری و سنگی ساده نمی توان برای دیوارهای گابیون ها استفاده شود و حتما نیاز به فنداسیون بتنی مسلح دارند.

-در گابیون های فریم دار، فریم نقش سازه ی نگهبان را ایفا نمی کند و اتصال فریم سازه به فونداسیون برای ایستایی دیوارهای بلند و نیمه بلند کافی نیست. فریم در گابیون ها با سازه ی نگهبان متفاوت می باشد و نباید با هم اشتباه گرفته شوند.

-الزام اجرای فونداسیون و سازه ی نگهبان فقط برای محصولاتی می باشد که نسبت به پهنا، ارتفاع زیادی دارند مثل دیوارها و این الزام  شامل بقیه محصولات گابیونی مثل باربیکیوها یا نیمکت ها و…  نمی شود.

– اجرای دیوار های های گابیونی نیاز به تخصص و تجربه دارد و بهتر است توسط نیروی مجرب انجام پذیرد.

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید: