عمر گابیون چقدراست؟

   یکی از مولفه های مهم و تاثیر گذار در انتخاب متریال های ساختمانی، طول عمر آنها و مقاومت آن متریال در برابر شرایط جوی و فرسودگی می باشد. گابیون  ها جزو گروهی از مصالح هستند که عمر و مقاومت بالایی دارند. سنگ و فلز هر دو جزو متریال های  با مقاومت بالا بوده و عمر زیادی دارند اما در بعضی مواقع شاهد فرسایش، دفرمه شدن و یا زنگردگی  در آنها می شویم. در نهایت می توان گفت طول عمر گابیون ها می تواند اعداد متفاوتی می باشد و این اعداد به  مولفه های مختلفی بستگی دارد. در زیر به چند مورد از آنها اشاره می کنیم:

جنس مفتول:

نوع مفتول و فنس  مورد استفاده در ساخت گابیون می باشد. برای افزایش عمر گابیون باید از مفتول گالوانیزه در ساخت آن استفاده شود تا دچار زنگزدگی نشود. استفاده از فنس های بافته شده(غیر جوشی)، فنس های رنگ شده ( حتی رنگ کوره ای یا الکترو استاتیک )  مناسب ساخت گابیون های دکوراتیو  نیستند. پوشش این نوع فنس ها هنگام چیدمان سنگ  آسیب می ببینند و باعث زنگزدگی مفتول  ها  می شود.

کیفیت ساخت:

مورد دوم که در طول عمر گابیون ها موثر است  ساخت آن ها می باشد. عدم اطلاع از رفتار سازه ای گابیون، دست کم گرفتن وزن سازه و عدم اجرای کلاف کشی های داخلی و خارجی و یا اجرای ناصحیح آنها باعث کم شدن عمر گابیون  می شود.

شرایط محیطی:

مورد سوم شرایط محیطی و منطقه نصب گابیون ها می باشد.فنس های گابیون هم مثل هر فلز دیگری در مناطق خشک و یا نیمه مرطوب عمر زیادی دارند و با نزدیک شدن به مناطق پر رطوبت و خط ساحلی و همچنین مناطق آلوده ی صنعتی از عمر آنها کاسته می شود.

 عمر گابیون چقدراست؟

همان طور که اشاره شد طول عمر گابیون به مولفه های مختلفی بستگی دارد. اما  در بین آنها، شریط محیطی منطقه  از اهمیت بیشتری برخوردار است.  گابیون ها در مناطقی با درجه رطوبتی متوسط  بیش 30 سال عمر می کند. در شهرهای با آلودگی صنعتی بالا و یا با  رطوبت بالا  بیش از 15 سال  و  در مناطقی با رطوبت بسیار شدید(  فاصله ی کمتر از 500 متر تا دریا)  بین ارقام 5 تا 10 سال خواهد بود

در جدول زیر طول عمر گابیون را در مناطق مختلف آب و هوایی می توانید مشاهده کنید:

*نوع سنگ در طول عمر گابیون ها تاثیر بسزایی ندارند. اما بهتر است از سنگ هایی که جذب آب بالایی دارند در گابیون استفاده نشود.

*مطالب فوق مربوط به گابیون های بدون فریم می باشد.

در گابیون های با فریم، قسمت فریم از جنس آهن با پوشش ضد زنگ و رنگ آستر می باشد و برای افزایش عمر آن هر چند سال یکبار(بسته به رطوبت منطقه) نیاز به ترمیم رنگ یا تمدید رنگ در قسمت فریم دارند. عدم توجه به این مطلب باعث کاهش گابیون خواهد شد.

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

منابع:

www.gabion1.co.uk

www.gabionbarriers.com

www.totallandscapecare.com