سازه ی  فنسی(گابیون) چیست؟

گابیون کلمه ای ایتالیایی و به معنای محفظه ی بزرگ است . در علوم مربوط به راه و ساختمان به محفظه ای ساخته شده ازهر نوع فنس گفته می شود که درون آن با سنگ و یا متریال دیگری به صورت خشکه چینی پر شده باشد. این سازه ها  برای اولین بارتوسط مصریان باستان مورد استفاده قرار می گرفته است.مصریان با درست کردن محفظه هایی با چوب بامبو و پرکردن آن با سنگ در حاشیه ی رود نیل  از طغیان رود،جلوگیری می کردند. این روش سد سازی هنوزهم دربیشتر نقاط دنیا از جمله ایران مورد استفاده  فراوان قرار می گیرد.

 گسترش استفاده از این نوع سازه دراواسط قرن 18 میلادی و با پیشرفت صنعت و پیدایش  فرآیند جوش، صورت گرفت و در پروژه های راه سازی( برای جلوگیری از ریزش خاک )،نظامی(برای ساخت سنگر)، ساخت موج‌شکن، مقاوم‌سازی بناهای سست و مهار دیوارهای سنگی،استفاده از گابیون رواج گسترده ای پیدا کرد.

گابیون ها بر اساس کاربرد به دو گروه تقسیم بندی می شوند:

گابیون های سدی یا دیوار حائل

کاربرد اصلی و دلیل پیدایش گابیون، سد ها ی وزنی می باشند. این نوع سازه به دلیل داشتن وزن زیاد به عنوان سد وزنی در برابر ریزش خاک در پروژه های عمرانی و راه سازی استفاده می شود. در توضیح ساختار این نوع سد می توان گفت که وزن دیواره ی گابیونی پر شده از سنگ به عنوان سد یا دیوار حائل، چند برابر فشار حاصله از وزن خاک پشت آن می باشد و خاک موجود، امکان آسیب زدن به سد را ندارد. بیشترین استفاده از این نوع سد در پروژه هایی می باشد که حفر پی و بتن ریزی  به راحتی میسر نبوده و درمنطقه سنگ به وفور یافت شود. در ساخت این نوع گابیون برای افزایش مقاومت آن، اصولا باید از فنس های بافته شده و غیر جوشی استفاده شود. مفتول مورد استفاده در سازه، مفتول گالوانیزه می باشد.

گابیون های دکوراتیو

این نوع از گابیون برای ساخت سدهای وزنی استفاده نمی شود و شکل و ظاهر آن بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.این سازه ها در ساخت دیوار، محوطه سازی، نیمکت، باربیکیو، آب نما، گلدان و… کاربرد دارد. از مزایای این سازه ها می توان به زیبایی، طول عمر و تنوع بالای آنها در انتخاب متریال هایی که درون این محفظه های فنسی  پر می شوند اشاره کرد. در ساخت این نوع گابیون، استفاده از فنس با چشمه بندی منظم و دقیق حائز اهمیت است. بدین منظور عموما از فنس های جوشی در این سازه ها استفاده می شود. در این سازه ها از فنس هایی با مفتول گالوانیزه، استیل و مس استفاده می شود.

به دلیل پر رنگ تر شدن مقوله ی طراحی محوطه و فضای سبز در دنیای معماری، استفاده از سازه ها در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است .کشور امریکا و آلمان به ترتیب بیشترین شرکت های فعال در این حوزه را دارا می باشند.

آفکس اولین و تنها شرکت انحصاری تولید و ساخت گابیون و سازه های فنسی در ایران، با  بیش از 160پروژه موفق در زمینه طراحی داخلی، بیش از 4000 مترمربع محوطه سازی و دیوار کشی و تولید بیش از 20 مدل نیمکت، فلاورباکس و آتشدان و همچنین گردآوری مجموعه ای از متریال های پرکننده مناسب برای این سازه ها، نقش بسزایی در ارائه این محصول کارامد در سطح کشور داشته است.